ОДЕСЬКА НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ ХАРЧОВИХ ТЕХНОЛОГІЙ
Частина друга
Меню сайту

Форма входу

Календар
«  Вересень 2019  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30

Вітаю Вас, Гість · RSS 2019-Вер-21, 21:09

Тільки за останні роки загальна площа таких теплообмінних поверхонь (зокрема повітроохолоджувачів і між ступінчастої апаратури), впроваджених у виробництво, досягла 500 тис.м2. Організовано серійний випуск апаратів з литою оребреною поверхнею в м. Орєхові Запорізької області.
Завдяки активній роботі одеських вчених в області створення холодильної техніки в 1960 р. при ОТІПХП на базі кафедр холодильних машин і холодильних установок була організована одна з найбільших у СРСР Проблемна лабораторія по холодильній техніці, до складу якої, разом з НДС, входило в окремі роки більш 600 чоловік.
У проблемній науково-дослідній лабораторії за тематикою наукових напрямів кафедри працюють дослідницькі групи - під керівництвом професора А.Ю.Лагутіна, проф. В.П.Чепурненко, с.н.с., доцента В.П.Кочетова,  в.н.с., к.т.н. В.А.Семенюка.

Рис. 22. Проблемна науково-дослідна лабораторія ОДАХ 50 років (2010р).
Починаючи з 1994 р., група термоелектричного охолодження (керівник в.н.с., к.т.н. В.А.Семенюк, к.т.н. Н.І. Пятницка, к.т.н. О.Л. Нечипорук, к.т.н. Т.В. Пилипенко, к.т.н. Д.Б. Безверхов, пров. інж. Н.П.  Красильникова,  асп. Р.І. Дехтярук) здійснює наукові контакти й співробітництво з ведучими науковими центрами і компаніями США, Канади, Великобританії, Франції, Німеччини, Бельгії, Швеції, Швейцарії, Японії, Китаю, Сінгапуру, Тайваню і інших країн Європи й Азії в галузі термоелектрики. Серед них такі центри як: California Institute of Technology, Jet Propulsion Lab (лабораторія реактивного руху Каліфорнійського Технологічного інституту - центр космічних досліджень NASA, США); University of Wales, Cardiff, NEDO Center, Великобританія; Institutd' Astrophysique Spatiale,  ORSAY, Франція; University of Geneva, Dept. of physics of condensed matter, Geneva, Швейцарія

Рис. 23. Доцент Семенюк Володимир Олексійович
В 1997 р. спільно з фахівцями лабораторії Реактивного Руху Каліфорнійського Технологічного Інституту створені мікроохолоджувачі на алмазних підложках для охолодження гранично локалізованих об'єктів з унікально високою щільністю тепловиділення. 

Рис. 24. Розробки групи термоелектричного охолодження
В 1997 р. за запитом Інституту Термодинаміки Берлінського Технічного університету були розроблені мініатюрні охолоджувачі, адаптовані для керування тепловим режимом так званих "розумних структур” - ниткоподібних об'єктів з пам'яттю форми, застосовуваних як штучні мускули.
Дослідження в галузі охолодження локалізованих джерел тепла знайшли своє продовження в 1998 р. при розробці компактної термоелектричної системи для термостатування потужного напівпровідникового лазеру, призначеного для далекого оптичного зв'язку. Роботи велися за запитом французьких фірм Marvel Thermoelectrics і Alcatel.
В 2002-2003 р. здійснювалося наукове співробітництво з Інститутом космічної астрофізики Національного центра наукових досліджень Франції в рамках Франко-Американського проекту мінералогічних досліджень планети Марс ("Mars Sample Return Mission”, стартував в 2005 р.).
В 2008-2010 р. здійснювалося співробітництво з Університетом штату Меріленд, College Park, по створенню крапкових ТЭО для погашення локальних перегрівів у ядрі потужного мікропроцесора.
Вироби, розроблені групою термоелектричного охолодження в співробітництві з науково-виробничим підприємством «ТЕРМІОН», включені рядом закордонних компаній у їх серійну оптоелектрону продукцію. Зокрема, це такі компанії як: CCD-Videometria, Німеччина; LuminentInc., США; New England Photoconductor Corp., США; Source Photonics, Taiwan; Jeol, Japan
Усього більше 100 компаній з 30 країн, яким постачалися мікроохолоджувачі у період з 1994 по 2012 р.р., у тому числі 23 компаніям в США і 15 компаніям у Німеччині.
Загальні для всіх підприємств проблеми, що виникли з переходом до нових умов господарювання після розвалу СРСР, не могли не позначитися на роботі кафедри, істотне місце в якій займають дослідження прикладного характеру. Ці проблеми загострюються в Україні у зв'язку з тим, що основні потужності холодильного машинобудування залишилися за межами країни, багато холодильних об'єктів застаріли морально і фізично, у ряді міст України великі холодильники розташовані в житлових районах і екологічно небезпечні. При цьому технічний рівень експлуатації холодильників знизився, тому що припинила існувати система підвищення кваліфікації персоналу, що обслуговує холодильні установки.
Змінився характер функціонування колишніх розподільних холодильників системи Міністерства торгівлі. Різко скоротилися строки зберігання заморожених продуктів. Ринок вимагає швидкої оборотності вантажів.
Не можна не бачити ознак адаптації холодильного господарства України до нових економічних умов. З'явилася потреба в харчових переробних підприємствах малої продуктивності, на деяких колишніх розподільних холодильниках відкриваються переробні виробництва, одночасно модернізуються холодильні потужності.
Кафедра холодильних установок бере активну участь як у модернізації діючої холодильної бази, так і у відновленні на новій основі холодильного ланцюга. 
Ці роботи містять у собі створення і освоєння виробництва цілого ряду виробів холодильної техніки й освоєння нових технологій, у тому числі нового покоління аміачних холодильних машин малої й середньої продуктивності з компресорами, що працюють як на звичайному, так і на розчинному в аміаку мастилі, і розробку енергозберігаючих і маловідходних технологій.

Рис. 25. Сучасні дійсні холодильні підприємства 
Таким чином, основним науковим напрямком діяльності кафедри на найближчі роки є розробка наукових основ і методів створення холодильного ланцюга в Україні з метою скорочення втрат сільськогосподарської продукції при використанні сучасних технологічних процесів і дотриманні стандартів енергозбереження.
На кафедрі була розроблена комплексна програма "Садиба України" (І.Г. Чумак, В.П. Кочетов), що складається з дослідження і розробки комплексу технологічних заходів, що забезпечує максимальне збереження вирощеної сільськогосподарської продукції при скороченні енергоспоживання і створення сприятливих побутових умов на селі. У рамках програми модернізації діючих холодильників, підвищення безпеки їхньої експлуатації, кафедра бере участь у комплексній роботі з обстеження і технічного стану, та реконструкції (зокрема з розробкою заходів щодо ліквідації аварійних ситуацій) холодильників. 
Не залишилася кафедра і осторонь від вирішення проблем, пов'язаних з пошуком і застосуванням екологічно безпечних холодоагентів (проф. М.Г.Хмельнюк). 
У 2008 році кафедри холодильних машин та кафедра холодильних установок були реорганізовані і об’єднані в кафедру холодильних машин і установок.
Наукова діяльність кафедри сконцентрована на шести пріоритетних напрямах розвитку науки і техніки:
  • Розробка наукових основ стратегії розвитку системи зберігання поточних і резервних продовольчих запасів України;
  • Розробка наукових основ оцінки харчової цінності продуктів при їх зберіганні та транспортуванні;
  • Створення високонадійних термоелектричних мікроохолоджувачів для електрооптичних елементів телекомунікаційних систем;
  • Створити малоагентоємні, енергетично досконалі холодильні системи АПК;
  • Розробка основ методології проектування холодильників різного призначення з врахуванням критеріїв продовольчої, енергетичної, екологічної і економічної безпеки загальної системи зберігання продовольчих запасів України;
  • Дослідження, розробка принципових основ конструктивного вдосконалення холодильних компресорів при їх переводі на екологічно безпечні  холодоагенти різноманітних типів. 
Наукова діяльність здійснюється працівниками кафедри холодильних машин і установок у співробітництві з науково-дослідним сектором (НДС) і проблемною науково-дослідною лабораторією, що входить до складу НДС. 
За роки існування кафедр було підготовлено 156 кандидатів наук і 22 доктора наук, стали професорами 28 чоловік.
З 2008 р. кафедру очолює д.т.н., професор Хмельнюк Михайло Георгійович, відомий фахівець в галузі холодильної техніки, академік Міжнародної академії холоду.

Рис. 26. Професор Хмельнюк Михайло Георгійович завідувач кафедри холодильних машин і установок з 2008 року.
Була і залишається плідною видавницька діяльність кафедри холодильних машин і кафедри холодильних установок. Витримав 6 видань підручник «Холодильні установки» під редакцією проф. І.Г.Чумака, видано монографію «Теорія холодильних машин та теплових насосів», автор Т.В.Морозюк. Авторським колективом кафедри холодильних установок видано навчальний посібник «Холодильні установки. Проектування» під редакцією професора І.Г.Чумака, в трьох книгах.

Рис. 27. Підручники опубліковані на кафедрі ХМУ
Такі видання, як довідковий посібник "Холодозабезпечення підприємств м'ясної й молочної промисловості" (1979 р., І.Г.Чумак і ін.); "Економія енергоресурсів і скорочення втрат продуктів при холодильній обробці"  (1985, І.Г.Чумак, В.І.Шахневич, О.В.Гордієнко та ін.); "Охорона праці при експлуатації холодильних установок" (1985 р., І.Г.Чумак, В.С.Комаров, В.П.Кочетов), російсько-український словник по холодильній техніці  (1996 р., С.Ю.Лар?яновский, Н.А.Раскина, В.П.Чепурненко). одержали визнання практичних працівників.
Викладачами кафедри підготовлено близько 40 навчальних посібників.
Для практичних занять створена необхідна сучасна матеріальна база та методичне забезпечення, що  значно підвищує ефективність засвоєння матеріалу і використання робочого часу студентами.

Рис. 28. Матеріально – лабораторна база кафедри холодильних машин і установок

Рис. 29. Матеріально – лабораторна база кафедри холодильних машин і установок

Рис. 30. Матеріально – лабораторна база  кафедри холодильних машин і установок

Рис. 31. Матеріально – лабораторна база  кафедри холодильних машин і установок

Рис. 32. Матеріально – лабораторна база  кафедри холодильних машин і установок

Рис. 33. Матеріально – лабораторна база  кафедри холодильних машин і установок

Рис. 34. Матеріально – лабораторна база  кафедри холодильних машин і установок
Результати наукових досліджень працівників кафедри, аспірантів, студентів друкуються у численних статях у провідних академічних наукових журналах України, Росії та світових виданнях: «Холодильна техніка і технологія»; «Холодильная техника»; «Технічні гази»; «Холод»;  «Frio Calor Aire Acondicionado»; «Int. J. Refrigаrating» тощо.

Рис. 35. Провідні наукові видання.

Рис. 36. Конференція «International Conference on Compressors and Coolants "Compressors 2009" Papiernicka, Clovak Republic.-2009»  проф. М.Г.Хмельнюк, директор Міждународного інституту холоду Дидье Коломб (Франція), проф.. В.П.Чепурненко
Звіти про наукову роботу щорічно доповідаються на різноманітних українських та міжнародних конференціях і симпозіумах, наприклад на: Міжнародній науково-технічної конференції «Сучасні проблеми холодильної техніки і технології» Одеса –(1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012); Міжнародній конференції «Инновационные разработки в области техники и физики низких температур». МГУИЭ, Москва. – (2010, 2011); Международной научно-технической конференции «Низкотемпературные и пищевые технологии в ХХ1 веке»: Санкт-Петербург, - (2007, 2009); VІ Міжнародна науково-технічна конференція «Усовершенствование малой хладотеплотехники – использование холода в пищевой отрасли»  Донецк–(2004, 2008,2010, 2012); International Congress of Refrigeration. Washington (USA) – 2003; Int. Conf. on Compressors and Coolants  «Compressors.» Papiernicka (Slovac). – (1996, 1998. 2000, 2002, 2004, 2006, 2009); 10THInternational Refrigeration and Air Conditioning Conferenceat Purdue (USA) – 2004; Conf. «Natural working fluid» Glazgow (Scotland) – 2004; Int. Conf. «On Ammonia Refrigerant Technology for Today and Tomorrow». - 2007. - Ohrid (Republic of Macedonia); 4Th. European congress on economic and management of energy inindustry. – 2007. – Porto (Portugal); 8Th.  IIR «Gustav Lorentzen conferenceon natural working fluids». 2008. Copenhagen. (Denmark); The 23rd IIR International Congress of Refrigeration. Prague, CzechRepublic – 2011; 10thIIR Gustav Lorentsen Naturаl refrigerants -realalternativesDelft, (Netherlands) – 2012 та ін.
На кафедрі проводиться підготовка бакалаврів, спеціалістів і магістрів за спеціальністю «Холодильні машини і установки» відповідно освітньо-професійній програмі для вищих навчальних закладах IV освітньо-кваліфікаційного рівня.

Рис. 37. Підготовка фахівців за фахом холодильні машини і установки
Проводиться підготовка і навчання фахівців за другою освітою (післядипломна освіта) та студентів-екстернів.
Кафедра забезпечує проведення навчального процесу з основних курсів для студентів інституту низькотемпературної техніки і технології, факультету заочної та післядипломної освіти: «Теоретичні основи холодильної техніки» (доц. Л.І.Морозюк, ас. В.В.Соколовська); «Холодильні машини» (проф.Нікульшин Р.К., доц.. Ю.О.Яковлев); «Сучасні тепловикористуючі машини» (доц. Л.І.Морозюк, доц. В.О.Петренко); «Теплотехнічні виміри і прилади»  (проф. М.Г.Хмельнюк, доц.. В.С.Ольшамовський, ас. П.Ф.Стоянов); «Холодильна техніка і технологія» (доц. В.С.Мурашов, доц. В.П.Кочетов, ас. О.В.Зімін); «Основи енергозабезпечення», «Енергоресурсозабеспечення при експлуатації холодильних установок» (доц.. Ю.А.Желіба, ас. С.В.Харченко); «Апарати холодильних установок» (проф. А.Ю.Лагутін, ас. П.Ф.Стоянов); «Холодильні установки» (проф. В.П.Чепурненко, проф. М.Г.Хмельнюк, доц. О.В.Гордієнко, доц. В.О.Когут); «Холодильні машини і установки спецпризначення»  (проф. В.П.Чепурненко, доц. О.С.Подмазко, доц. Л.І.Морозюк); «Монтаж і ремонт холодильних установок»(доц. В.С.Ольшамовський, доц. І.В.Бушта).
Кафедра завжди готувала фахівців-холодильщиків не тільки для Україні, але і для інших країн світу. Були захищені кандидатські дисертації громадянами В'єтнаму, Куби, Алжиру, Єгипту, Сирії, Китаю, Індії, Іраку, Болгарії, Польщі та ін. Випускники кафедри сьогодні працюють у США, Канаді, Германії, Угорщині, Ізраїлі, Лівії, Сирії, Марокко, В'єтнамі, Кубі та ін.
За участю кафедри була відкрита підготовка фахівців з холодильної спеціальності в м. Агра (Індія), у м. Дакар (Сенегал), надавалась і надається допомога вченим і викладачам родинних навчальних закладів Куби, В'єтнаму, Гвінеї, Алжиру.

Рис. 38. Кафедра  холодильні машини і установки (2012р.)
Сьогодні кафедра підтримує наукові стосунки з багатьма установами України та світу. Виконуються сумісні наукові дослідження та підтримуються стосунки з Донецьким національним університетом економіки і торгівлі ім.Туган-Барановського, Холдингом «Група «Норд»,  ПАТ «Укр. НДІ ПобутМаш» (Донецьк), Національним університетом «Львівська політехніка» (м. Львів), Московським державним університетом інженерної екології, Санкт-Петербурзьким державним інститутом холоду і біотехнологій, Міжнародною академією холоду (Санкт-Петербург),  Міжнародним інститутом холоду (Париж), Національним університетом кораблебудування імені адмірала Макарова, Московським державним технічним університетом ім. Баумана та ін.
В даний час випускаюча кафедра Холодильних машин і установок налічує 29 осіб професорсько-викладацького складу і співробітників, з них: 5 професорів – Р.К.Нікульшин, В.П.Чепурненко, А.Ю.Лагутін, Т.В.Морозюк, М.Г.Хмельнюк;  11 доцентів – Л.І.Морозюк, Ю.А. Яковлев, В.А. Петренко, О.В. Гордієнко, О.С.Подмазко., В.О.Когут, Ю.О. Желіба. В.С. Ольшамовский., І.В.Бушта, В.С. Мурашов, В.П.Кочетов; 7 викладачів – В.В.Соколовська, В.С.Єрін, О.В.Зімін, С.В.Харченко, П.Ф.Стоянов, М.О.Мартинюк, Є.В.Томчик;3 інженери учбово-допоміжного персоналу – А.С.Волков, Є.В.Іваненко, В.І.Князюк і ст. лаборанти кафедри І.М.Тімашкова,  О.В.Речицька та лаборант О.Б.Супрунова.

Рис. 39. Кафедра  холодильні машини і установки (стоять зліва направо: 
доц. В.С.Ольшамовський, доц. Ю.О.Желіба, доц. В.Є.Когут; сидять зліва направо: 
доц.. О.В.Гордієнко, проф. А.Ю.Лагутін, проф. М.Г.Хмельнюк, доц. Л.І.Морозюк, 
доц. В.П.Кочетов, доц. Ю.О.Яковлев) (2012р.)
У складі кафедри холодильних установок 6 академіків Українського відділення Міжнародної академії холоду.
При кафедрі холодильних машин і установок діє денна і заочна аспірантура, в якій на даний час навчається 15 аспірантів, в тому числі 7 за очною формою навчання - О.Н.Остапенко, С.Н.Ясинський, І.О.Подмазко, О.В.Ольшевська, В.І.Князюк, С.В.Гайдук, Р.М.Дяхтярук; 8 осіб за заочною формою навчання – А.Н.Шевченко, І.Н.Беркань, Є.Н.Леліца, О.О.Гаврилов О.Ю.Пасечнік, В.В.Речицький, О.А.Суворов, В.В.Апреленко. 

Рис. 40. Кафедра  холодильні машини і установки стоять(стоять зліва направо: 
ас. С.В.Харченко, асп. С.В.Гайдук, асп. С.Н.Ясинський, асп. О.Ю.Пасечник, 
асп. І.О.Подмазко, асп. О.Н.Остапенко, ас. В.О.Єрін; сидять зліва направо: 
ас. Є.Н.Томчик, ас. В.В.Соколовская, проф. М.Г.Хмельнюк, асп. О.В.Ольшевська, 
ас. П.Ф.Стоянов, асп. В.І.Князюк) (2012р.)
Члени кафедри активно займаються громадською роботою в академії та в інституті низькотемпературної техніки і технології, беруть участь у  різноманітних заходах (виставках, конференціях, роботі в Міжнародній академії холоду та ін.).
Слід зазначати, що практично всі викладачі та науковці кафедри є випускниками академії холоду, де і виконали свої кандидатські та докторські дисертації. Звідси спадкоємність наукових напрямків, збереження кращих традицій кафедри, нерозривність навчального і наукового процесів, висока якість підготовки молодих фахівців, широке визнання наукових досягнень вчених кафедри. Все це дозволяє сподіватися на подальший успішній розвиток кафедри.Керівник проекту М.Г. Хмельнюк
Copyright MyCorp © 2019
Створити безкоштовний сайт на uCoz